در ایام کرونایی قیمت دلار چنده؟

درایام کرونایی قیمت دلار چنده؟

قیمت دلار در کرونا چه تغییری کرده

 

 

 

 

 

این روزها مردم بیش از هر چیز دنبال این هستند که پولهای اندکشان را کجا سرمایه گذاری کنند تا بیشترین سود را ببرند و ارزش پولشان حفظ شود بنابراین هر روز در صفحات مجازی و اخبار به دنبال قیمت دلار، سکه، طلا هستند و برخی هم دنبال سرمایه گذاری در بازار بورس هستند این تلاطم هر روزه در حالی اتفاق می افتد که ویروس کرونا جان صدها هموطن را می گیرد و خانواده های زیادی هر روز داغدار عزیزانشان می شوند. این آشفتگی برای زندگی کردن در عصر کرونایی و آن مرگ محسوس کرونایی، در کنار هم موجی از خشم و آشفتگی و افسردگی را به دنبال دارد اکنون میخواهیم ببینیم که در این شرایط درمانده کننده چگونه  سلامت روان خود را حفظ کنیم و از امراضی مانند افسردگی فرار کنیم!!!

 

 

دلار و کرونا و ارتباط آنها با استرس و افسردگی

پر واضح است که فشارهای هر روزه ایام کرونایی و عدم ثبات اقتصادی و روبرو شدن باخبرهای ناگوار هر روزه از جمله بالا رفتن قیمت دلار و سکه و مرگ و میر ناشی از کرونا و بیکاری و بی پولی ، خواه ناخواه انسان را درگیر میکند و موجی از بیماریهای  روانی همانند اضطراب و افسردگی را به همراه  می آورد. اما با تمام این مشکلات، همه ما افرادی را در اطراف خود سراغ داریم که در وسط ایام کرونایی و گرانی دلار و سکه با اینکه ثروتمند نیستند و حتی شغل دولتی ندارند ، اما حالشان خوب است!! واقعا علت خوب بودن حال این افراد چیست؟ چرا کرونا و گرانی دلار این افراد را مضطرب و افسرده نکرده؟ چرا این افراد با وجود مشکلات مالی فراوان کماکان حالشان خوب است؟ آیا این افراد از درک ضعیفی برخوردارند؟ آیا از درون خودخوری می کنند؟ در این مورد باید بگویم خوشحالی و حال خوب  جایی در ذهن ما قرار دارد و کاملا به نحوه زندگی هر فرد و شناخت هایش مربوط می شود. باید ببینید هدفتان از زندگی کردن چیست و به دنبال چه هستید، برای اهدافتان چه کار کرده اید و حاضرید چه کار کنید، اهداف شما چقدر ارزشمند هستند ،برای رسیدن به خواسته هایتان چقدر زمان نیاز است ، رسیدن به برخی از آرزوها زمانی ارزشمند است که در سنین جوانی باشید مثلا داشتن یک ماشین پر قدرت آخرین سیستم در سن 60 سالگی خیلی جذاب نیست زیرا هیجانات انسان در سنین بالا کاهش می یابد و افراد آرام می شوند و...بنابراین ابتدا ارزشها و اهداف و آرزوهایتان را آنالیز کنید و سپس برای داشتن آرامش در این ایام کرونایی به موارد زیر که در ادامه می آید توجه کنید.  چند مورد از افکار و رفتارهایی که می توانند شما را در این شرایط کمک کنند به قرار زیر است:

 

ایام کرونایی و روشهای کمک کننده در این اوضاع 

  • برای داشتن آرامش در ایام کرونایی،کنترل کردن اوضاع را رها کنید! خیلی از ما وقتی در شرایط بمباران مشکلات قرار می گیریم با عجله دنبال این هستیم که شرایط را به حالت قبل برگردانیم در حالی که ماهیت بهبودی برخی از  مشکلات در گذر زمان است 

 

  • برای حل مشکلات اولویت بندی کنید هیچوقت نمیتوان همه مشکلات را همزمان حل کرد برخی برای کارهایشان برنامه ریزی ندارند  

 

  • برای سرمایه گذاری با افراد متخصص در همان زمینه مشورت کنید و شتاب زده عمل نکنید.در این ایام کرونایی، هر روز شاهد حلول یک عده سودجو هستیم که با ادعاهای پوشالی و جذاب سعی در اغفال مردم دارند همچنین برخی افراد تنها با گذراندن چند دوره کارگاهی وارد بازار بورس و دلار و سکه می شوند و گمان می کنند همان اطلاعات اندک برای سرمایه گذاری موفق کفایت می کند.پیدا کردن یک فردقابل اعتماد زمان بر است اما ارزش وقت گذاشتن را دارد زیرا انتخاب اشتباه باعث برباد رفتن اندک سرمایه شما خواهدشد و از دست دادن سرمایه استرس و اضطراب را درشما افزایش می دهد و احتمال بروز افسردگی را در شما ایجاد می کند. 

 

  • حتما روزی یک ساعت را به خودتان اختصاص دهید مثلا ورزش کنید به یک موسیقی زیباگوش کنید، اگر اهل عبادت هستید، دقایقی را به عبادت بپردازید، مطالعه کنید و... شاید پیش خودتان بگویید "با این همه مشکلات کی حوصله این کارها رو داره" اما عزیزان این روش را امتحان کنید تا روح و بدنتان در تحمل مشکلات توانمند شود استرس مداوم ایمنی و توان بدنتان را پایین می آورد و علاوه بر بیماریهای جسمی مانند فشار خون، بیماریهای گوارشی و... بیماریهای روانی همچون افسردگی و اضطراب را نیز ایجاد می کند. 

 

  • ساعاتی را با خانواده گفتگوی خودمانی داشته باشید مثلا سر به سر هم بگذارید، با هم شوخی کنید، با هم فیلم ببینید و.. هر چه ارتباط بین اعضای خانواده قوی تر باشد، توان شما در تحمل مشکلات زندگی افزایش می یابد تحقیقات ثابت کرده وقتی مشکلاتمان منحصر به خودمان نیست، تحمل این مشکلات برایمان آسانتر است.

 

  • بپذیرید که شما مسئول انتخاب های خود هستید و قطعا برخی مشکلات بخاطر تصمیمات و انتخابهای نادرست خودتان ایجاد شده. همین طور برخی از مشکلات موجود مانند عدم ثبات اقتصادی دست شما نیست پس این آسیبها را به عنوان جزیی از زندگی معاصر بپذیرید. مشکلات هر چقدر هم که عمیق باشند باز هم روزی به پایان می رسند فقط کافیست وقت بگذارید و صبور باشید. 

راه های کمتر فکر کردن به مشکلات زندگی

  • روی ذهن خود کار کنید مثلا تصور کنید به یک پیک نیک رفته اید ولی در آن مکان با مشکلاتی مانند بوی زباله نبود سرویس بهداشتی روبرو هستید قطعا شما بخاطر هوای پاک و یا بودن در طبیعت چند ساعتی نواقص را تحمل می کنید زیرا می دانید که فقط چند ساعت طول خواهد کشید. همین تصور را در زندگی روزمره خودتان هم داشته باشید و بدانید که همانطور که شرایط خوب همیشگی نیست، شرایط بد هم همیشگی نخواهد بود.

 

  • عمر بسیار کوتاه است بنابراین از این زمان کوتاه به نحو احسنت استفاده کنید و تمام تلاشتان را برای بهبودی شرایط و لذت بردن از زندگی داشته باشید 

 

  • همیشه کسانی رابرای درد و دل و گفتگو داشته باشید. تنهایی انسان را درمانده تر می کند. وجود دوستان یا اقوام قابل اعتماد که بتوان برای آنها حرف زد باعث تخلیه هیجانات ما می شود خصوصا اگر این افراد توانایی مشورت دادن را هم داشته باشند.

 

اندکی تأمل

 امروز آمار فوتی های کرونا 184 نفر بود و قیمت دلار 24 هزار تومان ، سکه بالای 10 میلیون شده و قیمت هر گرم طلا بیش از یک ملیون تومان شده است. اکنون میزان حقوق شما چقدر است و با یک ماه حقوق تان چند دلار  یا چند گرم طلا می توانید بخرید و قطعا بسیاری از شما که این متن را می خوانید حتی توان خرید یک سکه را هم ندارید!!! بسیاری از شما توان خرید یک ماشین ساده یا یک خانه کوچک در یک منطقه پایین را هم ندارید!!! و بسیاری از ما بسیار نگران همان وسایلی که داریم هستیم زیرا اگر آسیب ببینند توان تعمیر آنها را هم نداریم!!!! اکنون سوال این است: آیا زندگی از حرکت می ایستد؟ 

 

در دوره ای از تاریخ طاعون اروپا را بلعید و در دوره ای دیگر جنگ جان و مال بسیاری را از بین برد اما دنیا ادامه پیدا کرد و مردم زندگی کردن را متوقف نکردند. داستان امروز ما هم نیز همین است... با تمام مشکلاتی که وجود دارد نمی توان زندگی کردن را رها کرد اگر جستجو کنید حتما جذابیتهایی را در زندگی خواهیدیافت مثلا لبخند کودکتان چند دلار می ارزد!؟ دیدن روی والدین تان چند سکه می ارزد!؟ دست های سالم و چشمهای بینا شما به اندازه کدام خانه قیمت گذاری می شود!؟ و... یقینا زندگی زیباییهایی دارد که هیچ مشکلی قادر به حذف آنها نیست.

 

سارا رمضانی، مشاور